foto tricky
tytuł NEWS

TRICKY

Charyzmatyczny wokalista brytyjski, wraz z kultowym zespołem Massive Attack twórca nurtu muzycznego trip hop (bristol sound).

Jako nastolatek dołączył do dużego soundsystemu o nazwie Wild Bunch, który przekształcił się później w Massive Attack. Z zespołem nagrał dwie płyty: Blue Lines (1991) i Protection (1994). Przed nagraniem drugiej płyty z MA, poznał Martinę Topley-Bird. Topley-Bird zaśpiewała w domu Tricky'ego utwór „Aftermath", który stanowił podstawę do nagrania pierwszej solowej płyty Tricky'ego pod tytułem Maxinquaye(1995), zatytułowanej tak na cześć zmarłej matki artysty. Płyta, na której znalazło się 12 utworów, w tym 10 wykonywanych wspólnie przez Tricky'ego i Martinę, okazała się nieoczekiwanie komercyjnym sukcesem. Dwa utwory z tej płyty, „Overcome" i „Hell is 'Round the Corner", inaczej zaaranżowane, znalazły się również rok wcześniej na płycie Protection Massive Attack, pod tytułami „Karmacoma" i „Eurochild". W 1995 roku Tricky poznał Björk. Napisał dwa utwory do jej płyty Post: Enjoy i Headphones. Bjork pojawiła się natomiast jako wokalistka w dwóch utworach (Keep Your Mouth Shut i Yoga) na drugiej solowej płycie Tricky'ego: Nearly God. Poza Bjork do współpracy przy Nearly God, Tricky zaprosił tak uznane wokalistki jak Neneh Cherry i Alison Moyet oraz po raz drugi Martinę. W roku 1996 oprócz Nearly God, Tricky wydał drugą płytę Pre-Millennium Tension, na której śpiewa sam lub z Martiną. Płyta charakteryzująca się schizofrenicznym, bardzo ciężkim brzmieniem, zawiera wiele odniesień do rastafarianizmu. Została przyjęta przez publiczność zdecydowanie chłodniej niż dwa wcześniejsze krążki.

Po dwuletniej przerwie, Tricky powrócił z albumem Angels With Dirty Faces. Ponownie większość kompozycji wykonuje duet Tricky-Martina. Najbardziej „przebojowy" kawałek na płycie Broken Homes, Tricky śpiewa wraz z PJ Harvey. Rok 1999 przyniósł 5. płytę w dyskografii Tricky'ego – Juxtapose, nagraną przy współpracy z DJ Muggs i Grease (DMX). To pierwsza płyta, na której zabrakło śpiewającej Martiny. Pojawia się za to wielu innych artystów w duetach z Trickym, między innymi brytyjski raper Mad Dog. Jesienią 1999 roku Tricky przeprosił swoich fanów za tę płytę uznając ją za totalne nieporozumienie. W 2001 roku została wydana płyta Blowback. Obok wielu mało znanych artystów, na płycie pojawiają się takie gwiazdy jak Anthony Kiedis i John Frusciante z Red Hot Chili Peppers (w utworze Girls), Cyndi Lauper (w Five Days) i Alanis Morissette (w Excess). Siódma płyta Tricky'ego, z roku 2003 nosi tytuł Vulnerable, co po polsku znaczy „łatwo ulegający zranieniu" czy też „podatny na zranienie". Wszystkie utwory na płycie, z wyjątkiem jednego, Tricky wykonuje wraz z włoską wokalistką Costanzą Francavillą. Na płycie znalazły się dwa covery: Dear God XTC i The Lovecats The Cure. Ostatni album Tricky'ego, Knowle West Boy, został wydany w czerwcu 2008 roku w Europie oraz we wrześniu 2008 roku w Stanach Zjednoczonych. Latem 2010 roku, podczas trasy koncertowej po letnich festiwalach muzycznych, Tricky zapowiedział wydanie nowego albumu, który zatytułował Mixed Race. Album został w całości wyprodukowany przez Tricky'ego, w jego domu w Paryżu. Ukazał się 27 września 2010 roku nakładem Domino Records.

<< ARTYŚCI