foto 2011
tytuł NEWS

A w 2010 roku...

4 tiry sprzętu, 7 kilometrów kabli, 8000 tysięcy zużytych zacisków, 1 kilometr kolorowej tkaniny oraz 40 pracowników technicznych: tak przedstawia się w liczbach zaplecze techniczne sceny koncertowej CudaWianków 2010, która stanęła na gdyńskiej plaży. Podczas 4 koncertów (Morcheeba, Jimi Tenor & Kabu Kabu, Novika oraz bębniarze z zespołu Papadram) na dwóch scenach koncertowych wystąpiło w sumie 29 artystów. Tysiące widzów z Trójmiasta i całej Polski witało lato w radosnej, koncertowej atmosferze aż do 3 rano.

Imprezę zapoczątkowały interakcyjne warsztaty pod hasłem Aleja Cudów, podczas których działy się faktycznie małe cuda: z 3000 świetlików dzieci stworzyły w Alei Topolowej przestrzenne konstrukcje, zbudowano futurystyczną wizję Gdyni, techniką dekupażu zmieniono codzienne przedmioty nie do poznania, a także skonstruowano i wypuszczono w powietrze kolorowe latawce. W ramach Akcji Wianki 11 gospodyń wiejskich z Kociewia przyjechało do Gdyni z kilkudziesięcioma wiadrami pełnymi kwiatów, z których wypleciono piękne tradycyjne wianki. Tuż obok najmłodsi uczestnicy wraz z artystami wyplatali wianki alternatywne z materiałów recyclingowych. Program dzienny CudaWianków obejmował także Alternatywne Zwiedzanie Miasta, czyli 5 godzinnych działań mobilnych w centrum Gdyni.

Traktem ulicy Świętojańskiej przeszła Wielka Parada Maszyn „Technokracja”, która była nie lada niespodzianką dla mieszkańców Gdyni. W zupełnie innowacyjnej wariacji parady Świętojańskiej mogliśmy zobaczyć nie tylko aktorów, tancerzy i wielkoformatowe konstrukcje autorstwa Mariusza Warasa, ale także maszyny budowlane w awangardowej, artystycznej odsłonie. W paradzie udział wziął zespół All Sounds Allowed oraz tancerze i aktorzy, związani na co dzień z Teatrem Muzycznym, a dyrygował nią zespół Małe Instrumenty, który przygotował specjalnie na tę okazję technokratyczne utwory muzyczne. Całość zwieńczyła na Skwerze Kościuszki unikatowa na skalę świata Symfonia Agregatów stworzona przy udziale Piotra Pawlaka i Macieja Wojnickiego. Łącznie w paradzie udział wzięło 150 artystów.

Główny punkt programu – scena muzyczna przyciągnęła parunastotysięczną widownię nie tylko z Gdyni, ale i całego kraju. Polską artystką supportującą była Novika wraz z zespołem. Zaśpiewała wiele piosenek z najnowszego, świetnie przyjętego, albumu „Lovefinder” oraz znane wcześniej kompozycje. Główna gwiazda wieczoru, Morcheeba, występująca po 7 latach przerwy wraz z wokalistką Skye Edwards, została bardzo entuzjastycznie przywitana przez publiczność, która w spontanicznym odruchu zaśpiewała Rossowi Godfrey, liderowi zespołu, urodzinowe „Sto lat”. Z kolei Jimi Tenor & Kabu Kabu, znany ze scenicznych eksperymentów, i tym razem zaskoczył publiczność, niespodziewanie dołączając podczas 3 utworów do koncertu bębniarzy z zespołu Papadram, którzy na zakończenie imprezy jammowali przy wielkim ognisku na plaży aż do 3 rano.

<< WRÓĆ